Termin złożenia PIT za 2016


PITTermin złożenia PIT za 2016 upływa w tym roku 02.05.2017. Ostatni dzień kwietnia wypada na niedzielę, tak więc termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy.

PIT złożyć można osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać go pocztą, lub złożyć elektronicznie, wchodząc na stronę:

http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/formularze/pit

Wybieramy w kolumnie 2016 potrzebny PIT, wypełniamy go i zapisujemy na swoim komputerze. Przydatna jest funkcja „Sprawdź poprawność”, która wskaże ewentualne błędy.

Jeśli to pierwsza deklaracja, trzeba ją złożyć w wersji papierowej, czyli wydrukować i wysłać pocztą lub udać się do swojego US. Jeśli nie, wysyłamy elektronicznie.

Jeśli wysyłamy elektronicznie, ściągamy sobie wtyczkę plugin:

http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/e-deklaracje/do-pobrania

Wchodzimy w zapisany PIT i z lewej strony lub na górze klikamy „E-Deklaracje” – „Podpisz i wyślij”. Klikamy zgodnie z poleceniami systemu, i w końcu podpisujemy się wpisując przychód z zeszłego roku.

Sprawdzamy czy US dostał nasz PIT:
Klikamy „E-Deklaracje” – „Rejestr wysyłek” – najeżdżamy na swoją wysyłkę i klikamy „Sprawdź status”.

Status 200: pełen sukces – drukujemy sobie UPO jako potwierdzenie wysyłki naszej deklaracji. W jej prawym górnym rogu system nadaje numer dokumentu zgodny z numerem UPO. Zapisujemy deklarację ponownie i numer się zachowa.

Status 401: – zaistniał jakiś błąd w deklaracji, jeśli go poprawimy, tą samą deklarację można wysłać jeszcze raz, nada sobie nowy numer.